NGTB20N120IHRWG IGBT Power Module Transistors IGBTs Single
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : NGTB20N120IHRWG
Manufacturer : ON Semiconductor
Description : IGBT 1200V 40A 384W TO247
Category : Transistors - IGBTs - Single
Family : Transistors - IGBTs - Single
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
NGTB20N120IHRWG Specifications
Part Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 40A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 20A
Power - Max 384W
Switching Energy 450µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 225nC
Td (on/off) @ 25°C -/235ns
Test Condition 600V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)